;

Er du i dit daglige arbejde afhængig af, at andre leverer delopgaver til dig, men hvor du ikke har ”stjerner på skulderne” til at diktere, hvordan du vil have det? Oplever du, at det kan være svært at få kolleger til at prioritere tid til de opgaver, som du gerne vil have løst? Og når så de prioriterer tid til dine opgaver, at de kommer for sent retur til dig og flere gange i en utilstrækkelig kvalitet? Synes du, at det kan være svært at fortælle en kollega, at vedkommende ikke lever op til dine forventninger?

Hvis du kan svare ja til et eller flere af ovennævnte spørgsmål, så vil ”Leder uden personaleansvar” kunne hjælpe dig med at blive endnu bedre til at forventningsafstemme, give feedback, delegere opgaver, motivere andre og håndtere vanskelige samtaler, hvis der måtte opstå behov for det, så du i højere grad kan skabe de resultater, som du opgavemæssigt er ansvarlig for.

Forløbet henvender sig primært til dig, som er forholdsvis ny i rollen som leder uden personaleansvar, eller som har få års erfaring med rollen. Mere erfarne medarbejdere, som mangler grundlæggende værktøjer til at lykkedes i rollen som leder uden personaleansvar kan også deltage.

Information om kurset

Kursusforløbet består af 3 moduler af hver 1 dags varighed – og er designet til at være en blanding af teoretiske oplæg, tid til refleksion over egen rolle samt erfaringsudveksling og træningsøvelser med ligesindede.

Modul 1: Torsdag den 15. maj 2025 – Rolleafklaring

  • Hvem er jeg som person, der varetager rollen som leder uden personaleansvar?
  • Rollen som leder uden personaleansvar
  • Forventningsafstemning ift. relevante aktører

Modul 2: Onsdag den 18. juni 2025 – Feedback, delegering og gennemslagskraft

  • At give og modtage feedback
  • Hvordan delegerer jeg opgaver på en ansvarlig måde?
  • Hvordan styrker jeg min gennemslagskraft som leder uden personaleansvar?

Modul 3: Mandag den 18. august 2025 – Motivation, vanskelige samtaler og resultatskabelse

  • Hvordan afspejler min motivation den måde, som jeg ”leder” på?
  • Hvordan motiverer jeg andre til at levere?
  • Hvordan håndterer jeg en vanskelig samtale?
  • Hvordan skaber jeg de resultater, som jeg opgavemæssigt er ansvarlig for?

Alle moduler bliver afholdt fra kl. 09.00-16.00.
Alle moduler afholdes hos Dansk Erhverv (Børsgade 4, 1215 København)

Det er muligt at deltage op til maks. fem medarbejdere fra samme virksomhed per hold. 

Medarbejdere, som varetager rollefunktioner som bl.a. faglig leder, projektleder, teamkoordinator og andre funktioner, hvor man kun kan lykkedes via andres opgaveløsning, men hvor man ikke har formelt personaleansvar.

Faktura for ”Leder uden personaleansvar” fremsendes til betaling ved dato for afvikling af modul 1. Ved aflysning senere end en måned før opstart på forløb betales 50 % af det samlede beløb. Ved aflysning senere end 14 dage før opstart på forløb betales det fulde beløb.

Frister

  • Tilmeldingsfrist d. 8. maj 2025
  • Afmeldingsfrist d. 1. maj 2025

Oplægsholdere

Pernille Taarup

Seniorchefkonsulent

Dansk Erhverv

Relaterede

Kontakt

Kursus og Event

3374 6072kursus@danskerhverv.dk

Åbningstider på telefonen er hverdage mellem kl. 8 - 16.