{{title}}
{{body}}
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
Produktiviteten i den offentlige sektor er stagneret siden 2015. Dansk Erhvervs undersøgelse blandt 200+ forvaltningschefer viser, at ekstern privat rådgivning kan bidrage til at øge produktiviteten i de kommunale forvaltninger ifølge forvaltningscheferne selv.
JANUAR 2025
Den offentlige produktivitet er stagneret siden 2015. Det viser et produktivitetsindeks for den offentlige service, som Dansk Erhverv har udarbejdet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik. Produktivitetsindekset viser, at der i en lang periode har været produktivitetstilvækst i produktionen af det offentlige forbrug. I perioden 2007 til 2023 voksede produktiviteten i det individuelle offentlige forbrug samlet med 8,1 pct. Dog er produktiviteten stagneret siden 2015 (fra indeks 110 i 2015 til indeks 108 i 2023).
Til sammenligning er produktivitetsindikatorerne i den private sektor steget siden 2015. Produktivitetsudviklingen beregnes ud fra værdien af den offentlige service, som afhænger af, hvor mange penge der bruges, og hvor effektivt disse penge anvendes. Der er ofte mest fokus på, hvor mange penge der bruges på den offentlige service, men værdien af denne service afhænger også af, hvor meget service, der leveres for pengene. Derfor betragtes det typisk som produktivitetsfremgang, hvis der leveres mere offentlig service for de samme penge.
Dansk Erhverv har i den forbindelse spurgt 200+ forvaltningschefer, i hvilken grad de selv vurderer, at ekstern privat rådgivning kan bidrage til at øge produktiviteten i deres forvaltning i løbet af det næste år.
Mange forvaltningschefer vurderer, at ekstern privat rådgivning kan bidrage til at øge produktiviteten på vigtige områder
Dansk Erhverv har undersøgt, i hvilken grad kommunale forvaltningschefer vurderer, at ekstern privat rådgivning kan bidrage til at øge produktiviteten i deres forvaltninger på fem forskellige områder i løbet af det næste år. De fem områder er: Digitalisering; Øko-nomistyring, budget og prognoser; Velfærd; Organisation og ledelse og Grøn omstilling.
Undersøgelsen viser, at ni ud af ti forvaltningschefer vurderer, at ekstern privat rådgivning kan bidrage til at øge produktiviteten i deres forvaltning i større eller mindre grad på mindst ét af de fem nævnte områder i løbet af det næste år