{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
07. november 2023
Når salget starter på Black Friday fredag den 24. november 2023, og i realiteten også i ugerne inden da, så er det ikke kun kunderne, der er klar til at taste ordrer ind. Det gør svindlerne også. Så er det med at være på vagt - for hvornår er det en kunde, og hvornår er det en svindler?
Dansk Erhverv har sammen med Nets og Politiet udarbejdet en række gode råd til, hvordan både fysiske butikker og netbutikker undgå svindlerne.
Video: Gode sikkerhedsråd fra Nets.
Gode råd til sikker nethandel
Det vigtigste råd er, at du skal holde øje med mistænkelige ordrer. Det kan være ordrer, der omhandler de dyreste og mest hypede produkter, og som er markant større end gennemsnittet. Nok er er det udsalg, men alligevel.
Eksempler på atypiske ordrer
Hvis du har mistanke, så er det en god ide at kontrollere kunde- og ordreoplysningerne, når ordrer afviger fra det normale
Forslag til konkrete tiltag
E-handlen oplever desværre en del tilfælde, hvor kunder ”ikke” modtager de bestilte varer, enten fordi de mangler i pakken, eller pakken slet ikke er modtaget. Der kan selvfølgelig være tale om fejl ved pakning og afsendelse eller en pakke, der ærgerligt nok er forsvundet undervejs.
Men der er også set eksempler på systematisk svindel for enten at undgå betaling eller få den samme vare erstattet. Det må forventes at den trend bliver forstærket under travlheden ved Black Friday og julehandlen. Derfor:
Hav fokus på at uddanne dit personale, herunder definere dyre / attraktive produkter, bemærkelsesværdige ordrer og produkter, der ikke er konkurrencedygtige i netop jeres butik.
Gennemgå sidste års erfaringer med at skabe sikker nethandel - var der særlige modus, som I med fordel kan have fokus på igen?
Er du blevet udsat for svindel, så skal du anmelde det til Politiet – det gør du via dette link Forening eller virksomhed | Økonomisk svindel på nettet | Politi
Ved anmeldelse til politiet, skal du have følgende klar: