{{title}}
{{body}}
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
28. februar 2024
Den 31. maj 2025 bliver 1.000-kronesedlen fra både den tidligere og nuværende serie ugyldig.
Det samme gør alle pengesedler fra seddelserier, der er ældre end den nuværende med broer og oldtidsfund (2009-serien).
Her kan du læse, hvordan du skal håndtere sedler fremadrettet.
Dansk Erhverv anbefaler, at butikker og andre betalingsmodtagere i den kommende tid er opmærksomme på:
Efter den 31. maj 2025, hvor 1000-kronesedlen og overstående seddelserier er ugyldige, skal butikkerne afvise betaling med de nævnte kontanter.
Baggrund
Pengesedlerne udskiftes, da Nationalbanken har vurderet, at der er stor usikkerhed ved brugen af ældre seddelserier.
Derudover er der ikke længere behov for 1.000-kronesedlen, som desuden udgør en større risiko for hvidvaskning og økonomisk kriminalitet.
For at kontanterne fortsat skal være et effektivt og sikkert betalingsmiddel, både for kunder, butikker og andre betalingsmodtagere, skal der dermed ske en udskiftning.
Forvent et større brug af 1.000-kronesedler
Som fysisk betalingsmodtager er du forpligtet til at tage imod kontanter.
Det kan dog være svært for butiksansatte at genkende ældre sedler og tjekke dem for svindel. Det samme gælder for butikkernes kontantsystemer, som kan have svært ved at genkende de ældre sedler.
Det er hverken hensigtsmæssigt for kunden eller de butiksansatte.
Frem til den 31. maj 2025 kan butikkerne og andre betalingsmodtagere forvente et større brug af 1.000-kronesedler og andre ældre sedler i butikkerne, særligt i månederne op til at sedlerne bliver ugyldige.
Dette bringer store udfordringer for mange i detailhandlen; blandt andet fordi ca. 90 pct. af alle betalinger med kontanter har en transaktionsværdi på mellem 0 og 500 kroner, hvilket kræver større mængder af byttepenge - særligt når der skal håndteres betalinger med 1.000-kronesedler.