{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
07. april 2025
Miljøministrene i Danmark, Sverige og Norge kræver nu langt skrappere EU-regler for onlinemarkedspladser, der sælger ulovlige og potentielt farlige produkter fra sælgere i tredjelande til europæiske forbrugere.
Det sker, efter et nordisk kontrolprojekt viste, at flertallet af de undersøgte produkter på platformene (71 procent) ikke levede op til EU’s lovgivning. Der var eksempelvis flere produkter med for høje niveauer af skadelige kemikalier.
Miljøminister Magnus Heunicke kalder onlinemarkedspladserne for ”det vilde vesten” og peger på, at det er urimeligt, at udenlandske aktører kan smyge sig uden om regler, som danske, nordiske og europæiske virksomheder er forpligtet til at følge.
Sammen med sine svenske og norske ministerkollegaer opfordrer Magnus Heunicke EU til at indføre langt større ansvar for onlinemarkedspladserne. Et sådant ansvar vil komme til at dække blandt andre Temu, Wish og Amazon – for eksempel ved at give mulighed for at udstede bøder eller forbyde onlinemarkedspladserne adgang til markedet.
Dansk Erhverv i fælles nordisk indsats for lige konkurrence
Dansk Erhverv bakker op om, at myndighederne og regeringerne i Danmark, Sverige og Norge styrker samarbejdet om denne dagsorden.
Vi har arbejdet sammen med søsterorgansiationer i de øvrige nordiske lande i mange år, og vi har nu skabt en egentlig sammenslutning, som har fået navnet “Nordic Coalition for a Level Playing Field", hvorigennem vi taler med en samlet nordisk stemme om udfordringerne og stiller konkrete løsningsforslag. Samarbejde er nøglen til at sikre, at onlinemarkedspladser som Temu og Amazon underlægges de nødvendige regler.
I februar 2025 besøgte Dansk Erhverv og vores søsterorganisationer fra Sverige, Finland og Norge repræsentanter fra Europa-Kommissionen og Europa-Parlamentet i Bruxelles for at diskutere den ulige konkurrence, der gennem de seneste år er opstået mellem henholdsvis europæiske virksomheder og onlinemarkedspladser, der formidler produkter fra sælgere i tredjelande direkte til europæiske forbrugere.
Læs mere om samarbejdet i den nordiske handelssektor i denne artikel, hvor der også er link til vores fælles positionspapir, der både beskriver udfordringerne ved onlinemarkedspladser samt forslag til løsninger.