{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
22. januar 2025
Vestas og Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) under Erhvervsministeriet har onsdag offentliggjort det største vindenergiprojekt i Ukraines historie. Vestas har modtaget ordre om at levere vindmøller med en samlet kapacitet på 384 MW til Ukraines største vindprojekt kaldet Tyligulska, hvor der allerede er installeret 114 MW.
Projektet etableres af DTEK, der er Ukraines største energiudvikler med over 55.000 ansatte, og realiseres med en lånegaranti fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO).
Dansk Erhverv roser nyheden og påpeger, at den viser, hvor langt erhvervslivet og myndighederne kan rykke på at sikre europæisk energiuafhængighed og den grønne omstilling, når der arbejdes sammen.
”Med den danske lånegaranti vil Vestas levere vindmøller, der styrker og genopbygger en sikker og mere robust ukrainsk energisektor, som er hårdt presset af krigens ødelæggelser. Møllerne vil bidrage med grøn frihedsenergi og stille Ukraine bedre i kampen mod Rusland. Projektet viser helt konkret, hvordan vi som land kan rykke langt i kampen for et mere grønt og sikkert Europa, når erhvervslivet og myndighederne arbejder sammen,” siger Ulrich Bang, vicedirektør for klima, energi, miljø og byggeri i Dansk Erhverv.
Vestas har tidligere vundet en ordre på 114 MW til projektet og skal nu levere i alt 83 vindmøller med en samlet kapacitet på 384 MW, så vindparken Tyligulska i Ukraine når op på en samlet kapacitet på 500 MW.
En vigtig trædesten
Det konkrete projekt er en vigtig trædesten mod at sikre Ukraines energiforsyning. Dansk Erhverv påpeger, at projektet viser EIFO’s vigtige rolle med at facilitere, at dansk erhvervsliv kan foretage investeringer, der er nødvendige for at sikre energiuafhængighed og den grønne omstilling.
"Dagens udmelding er en milepæl og understreger EIFO’s rolle som facilitator til at understøtte investeringer i lande, hvor risikoen er høj. Samarbejdet mellem EIFO og erhvervslivet udløser grønne investeringer, som ellers ikke var sket, og bidrager til global omstilling i alle verdenshjørner. I Ukraine er det emner, som afgør liv og død. Det bør med rette være en god dag på kontoret for erhvervsminister Morten Bødskov, regeringen og Folketinget, der har bakket op om EIFO og dermed muliggjort en grøn og mere sikker energiforsyning i Ukraine," siger Ulrich Bang.