{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
10. april 2025
Har din virksomhed aktiviteter på det amerikanske marked? Eller er din virksomhed underleverandør til den amerikanske ambassade i Danmark?
Så kan der fremover være krav om, at din virksomhed indordner sig under amerikansk lovgivning og ikke tilgodeser minoriteter.
I brevet står der, at virksomhederne skal skrive under på, at de overholder amerikansk føderal anti-diskriminationslovgivning i relation til DEI. DEI er en forkortelse for Diversity, Equity & Inclusion.
Modsatrettede krav
De nye krav fra USA stiller mange danske virksomheder i et dilemma. For på den ene side skal de leve op til de nye amerikanske forventninger, og på den anden side skal de overholde europæiske lovkrav.
Samtidig skal virksomhederne balancere mellem at gøre forretning med den amerikanske stat og møde forventninger fra det danske arbejdsmarked, hvor medarbejdere forventer, at virksomheder sikrer en mangfoldig og inkluderende arbejdsplads.
Så hvordan skal danske virksomheder forholde sig? Det har Dansk Erhverv en række anbefalinger til.
Konkrete anbefalinger
Det er vigtigt at slå fast, at amerikansk lovgivning mod diskrimination ikke er blevet ændret. De nye præsidentielle dekreter er åbne for fortolkning og juridisk uklare - og det betyder, at det stadig er en bevægelig dagsorden, som virksomheder skal forholde sig til med omhu.
Dansk Erhverv har udarbejdet en vejledning med anbefalinger til danske virksomheder, som skal navigere på diversitetsområdet:
Læs den fulde vejledning om hvordan i kan navigere i DEI i USA.
Dansk Erhverv følger problemstillingen tæt, og vi har rakt ud til Erhvervsstyrelsen for at få afklaret, hvordan danske virksomheder skal forholde sig. Vi bestræber os på at opdatere vores medlemmer om enhver relevant ny udvikling. Hvis du bliver mødt med et krav fra den amerikanske regering, er du altid velkommen til at kontakte os.